Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju decyduje się coraz więcej Polaków. Niestety podczas przygotowań, zakupów i planowania programu wycieczki, często zapominamy o najistotniejszym: szczepieniach i badaniach.


Duża część polskich wczasowiczów decyduje się spędzić urlop w krajach egzotycznych. Niestety tylko 30 % z nich pamięta o jakiejkolwiek profilaktyce przeciw chorobom tam występującym, a większość turystów przypomina sobie o tym zbyt późno. Aby szczepienie dało maksymalną ochronę, musi być wykonane co najmniej na 6- 8 tygodni przed wyjazdem- jest to wystarczający czas, by rozwinąć naszą odporność przeciwko chorobom.


Bez wykonania niektórych szczepień możemy mieć problem z przekroczeniem granicy. Przed wyjazdem do krajów środkowej i południowej Afryki konieczne może być szczepienie przeciwko żółtej febrze. Dowodem wykonania szczepionki jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień. Brak odpowiedniego wpisu może być główną przyczyną tego, że turysta nie zostanie wpuszczony do kraju, gdzie wykonanie danej szczepionki jest wymagane.


Jeżeli wybierasz się do Arabii Saudyjskiej musisz wykonać szczepienie przeciwko meningokokom. Turystom wyjeżdżającym do krajów Azji i Afryki zaleca się szczepienia przeciw tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu i cholerze.


Nie zapominamy również o malarii! Wprawdzie nie ma przeciwko niej szczepionki, jednak odpowiednia chemioprofilaktyka powinna uchronić nas przed tą groźną chorobą. W Polsce od początku lat 80 na malarię zmarły 23 osoby. Jaka profilaktyka przeciwmalaryczna przyniesie najlepsze rezultaty? Pamiętajmy o ochronie przed ukąszeniami komarów, które przenoszą zarodźce malarii. Nie zapominajmy również o lekach przeciwko malarii, które powinniśmy zacząć brać nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.


Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak konsultacja ze specjalistą w dziedzinie medycyny podróży. Doradzi on nam, jakie szczepienia i badania warto wykonać przed wyjazdem oraz poleci odpowiednie działania profilaktyczne. Według statystyk na konsultacje decydują się wczasowicze udający się do Indii, Tajlandii, Indonezji, Kambodży i Kenii.


„Zemsta faraona” jest zmorą ponad połowy turystów podróżujących do Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Cechuje się ona uporczywą biegunką, silnymi bólami brzucha i wysoką gorączką. „Zemsta faraona” nie jest zatruciem pokarmowym. Powoduje ją odmienna flora bakteryjna. Dolegliwość ta może wyłączyć nas z aktywności na kilka dni, dlatego pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce. Obierajmy warzywa i owoce, zawsze gotujmy wodę przed spożyciem, rezygnujmy z kąpieli w rzekach i kanałach.


W przypadku najmłodszych turystów sytuacja wydaje się nieco prostsza. Większość szczepień zalecanych obejmuje bowiem Program Szczepień Ochronnych.

Porady medyczne

Odżywianie w ciąży
Odpowiednia dieta kobiety w ciąży nie tylko wpływa...
Jak dbać o wątrobę?
Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który...
Jak radzić sobie z przekwitaniem?
Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w...
Jak sobie radzić z depresją?
Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz...