Czy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Łatwo dostępne, poręczne, proste w przyjęciu sprawiają, że są znacznie chętniej wybierane niż naturalne źródło makro i mikroelementów takie jak np. warzywa i owoce. Czy warto stosować suplementy diety? Czy tabletki z apteki są w stanie zastąpić zdrową sałatkę?


Suplementy diety możemy zakupić bez recepty w każdej aptece, sklepach i hipermarketach. Kolorowe reklamy zachęcają nas chwytliwymi hasłami do przyjmowania różnego rodzaju tabletek, pigułek i proszków obiecując spektakularne rezultaty. Lekarze coraz chętniej przepisują nam różne specyfiki mające poprawić naszą odporność, chronić przed chorobami czy też zapobiegać różnym dolegliwościom.


Tabletki są „wygodne w użyciu”. Kolorowe, poręczne i często o owocowym smaku sprawiają, że chętnie przyjmują je nawet dzieci. Wielu z nas nie ma czasu na zakup i odpowiednie przygotowanie sałatek z warzyw i owoców, dlatego wybieramy suplementy diety mające rzekomo zastępować mikro i makroelementy obecne w zdrowych posiłkach. Niewątpliwą zaletą tabletek jest ich uniwersalność. Na rynku istnieje wiele kompleksowych suplementów diety zawierających różne rodzaje witamin, dzięki czemu możemy z łatwością dopasować tabletki do swoich potrzeb. Suplementy diety warto stosować profilaktycznie np. w okresie podwyższonej zachorowalności wskazane jest przyjmowanie tabletek z witaminą C, zaś w przypadku picia kawy bądź stresowego trybu życia wskazane jest systematyczne branie magnezu. Kiedy mamy niedobór tak ważnych pierwiastków jak np. żelazo lekarz przepisze nam odpowiednie suplementy diety, dzięki którym szybko powrócimy do zdrowia.


Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to nie zdrowo. Przyjmowanie paru specyfików naraz może być nie tylko zbędne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie zapominajmy, że niektóre składniki można przedawkować i przekroczyć nawet parokrotnie dzienną dawkę spożycia. Warto czytać ulotki i wdrażać w życie zalecenia producenta suplementów diety. W razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza, które tabletki są wskazane dla Ciebie. Pamiętaj, że na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do danej grupy docelowej: sportowców, matek karmiących piersią, kobiet spodziewających się dziecka, seniorów czy dzieci.


Czy suplementy diety są lepsze od natury? Wątpliwe. Żadne tabletki nie zastąpią bowiem zdrowej sałatki przygotowanej w domu ze świeżych warzyw i owoców. Niech suplementy będą jedynie uzupełnieniem naszej codziennej diety, ale pamiętajmy, by nie zastępowały w całości naturalnych, zdrowych i zbilansowanych posiłków.

Artykuły medyczne

Zdrowe oczy
Według powszechnego przekonania- im jesteśmy starsi, tym mamy...
Poród rodzinny – za i przeciw
Decyzja o porodzie rodzinnym nie jest łatwą decyzją....
Kiedy znamiona są zagrożeniem?
Znamiona, piegi i pieprzyki ma każdy z nas....
Jak żyć z padaczką?
Według statystyk na padaczkę w Polsce choruje około...