Jak chronić się przed słońcem ?

W okresie wakacji, wysokich temperatur i letnich atrakcji ciało często zapominamy o prawidłowej ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry w trakcie opalania może nieść za sobą poważne konsekwencje: oparzenia, podrażnienia, udary słoneczne a nawet raka zwanego czerniakiem. Jak więc bezpiecznie się opalać?

 

Aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi, musimy poznać nasz fototyp. Dermatolodzy wyróżnili 6 fototypów określanych na podstawie reakcji skóry na działanie promieni UV.

 

• Fototyp I

 

Dotyczy osób z jasną, mleczną, porcelanową cerą oraz posiadaczy naturalnych, rudych włosów. Opalenizna jest czerwona, zawsze pojawiają się oparzenia nawet po krótkim pobycie na słońcu. Osoba z fototypem I ma bardzo dużo piegów na całym ciele. Najodpowiedniejszy w tym przypadku będzie filtr z faktorem większym niż 30.

 

• Fototyp II

 

Jeżeli masz jasną cerę i włosy, twoja skóra pokryta jest piegami, opalasz się na czerwono i niemal zawsze cierpisz na oparzenia słoneczne, najprawdopodobniej posiadasz fototyp II. Najlepszą ochronę zapewnią Ci filtry z faktorem 20- 30.

 

• Fototyp III

 

Osoby z tym fototypem mają jasną lub oliwkową skórę, rzadko ulega oparzeniom, a opalenizna ma ładny, brązowo- złoty kolor. Skóra bez piegów. Dermatolodzy polecają filtr z faktorem 12- 20.

 

• Fototyp IV

 

Jeżeli masz śniadą bądź oliwkową karnację, ciemne włosy, nie masz piegów a Twoja opalenizna ma ciemny kolor i nie wiesz co to oparzenia słoneczne jesteś fototypem IV. Powinieneś chronić skórę filtrem z faktorem 7- 12.

 

• Fototyp V

 

Jeśli masz ciemną, śniadą cerę, nie ulegasz oparzeniom a Twoja opalenizna jest ciemnobrązowa, powinieneś chronić się filtrem nie mniejszym niż faktor 5.

 

• Fototyp VI

 

Właściciele czarnej skóry, ciemnych włosów oraz którzy nigdy nie ulegają oparzeniom słonecznym powinni używać filtrów z faktorem 3-5.

 

Jak chronić skórę przed słońcem? Unikaj ekspozycji na promienie słoneczne między godziną 11: 00 a 16:00. Noś szerokie okulary przeciwsłoneczne o odpowiednio wysokim faktorze UV, pamiętaj o kapeluszu i przewiewnej odzieży. Kiedy przebywasz na świeżym powietrzu, wybieraj cień a nienasłonecznione miejsca. Pij nie mniej niż 1, 5 litra wody dziennie! Pamiętaj o nakładaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym przed każdym wyjściem z domu oraz po każdej kąpieli w wodzie.

Porady medyczne

Jak radzić sobie z przekwitaniem?
Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w...
Jak dbać o wątrobę?
Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który...
Jak sobie radzić z depresją?
Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz...
Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju...