Jak dbać o wątrobę?

Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który pełni ponad 500 funkcji istotnych dla normalnego funkcjonowania. Tłusta dieta, nadmierne przyjmowanie leków, spożywanie dużej ilości alkoholu i brak aktywności fizycznej sprawiają, że organ jest obciążony i nie działa tak dobrze, jak powinien. Jak dbać o wątrobę?

 

Jeżeli mamy wzdęcia, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem się, świąd skóry i złe samopoczucie może być to znakiem, że nasza wątroba nie funkcjonuje najlepiej. Odstaw alkohol! Wypijanie codziennie 20 g czystego alkoholu przez kobiety i 60 g przez mężczyzn może długotrwale uszkodzić ten narząd. Osoby spożywające około 150 g etanolu każdego dnia przez okres dziesięciu lat mogą cierpieć na marskość wątroby.

 

Nasza wątrobowa także źle znosi nadmierne przyjmowanie leków. Szczególnie destrukcyjne są te z zawartością paracetamolu, które są powszechnie dostępne w każdej aptece. Niestety nie jesteśmy świadomi tego, że nieraz przekraczamy kilkakrotnie jego dozwoloną dawkę wynoszącą jedynie 4 g na dzień. Niebezpieczne dla wątroby są niektóre leki przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne i antybiotyki.

 

Aby cieszyć się zdrową wątrobą, powinniśmy z naszego jadłospisu wyrzucić potrawy mocno wysmażone, tłuste, ciężkostrawne i wysokoprzetworzone. Zrezygnuj z Fast Foodów i tłustych mięs. Jeżeli wątroba nie radzi sobie z gromadzeniem tłuszczu w organizmie wówczas wytwarza niezdrowe związki lipidowe prowadzące do stłuszczenia narządu a następnie jego marskości i niewydolności. Cukier rafinowany również jest wrogiem wątroby. Zamiast niego wybieraj znacznie zdrowszy słodzik lub miód.

Porady medyczne

Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju...
Jak radzić sobie z przekwitaniem?
Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w...
Jak chronić się przed słońcem ?
W okresie wakacji, wysokich temperatur i letnich atrakcji...
Jak sobie radzić z depresją?
Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz...