Jak dbać o wątrobę?

Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który pełni ponad 500 funkcji istotnych dla normalnego funkcjonowania. Tłusta dieta, nadmierne przyjmowanie leków, spożywanie dużej ilości alkoholu i brak aktywności fizycznej sprawiają, że organ jest obciążony i nie działa tak dobrze, jak powinien. Jak dbać o wątrobę?

 

Jeżeli mamy wzdęcia, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem się, świąd skóry i złe samopoczucie może być to znakiem, że nasza wątroba nie funkcjonuje najlepiej. Odstaw alkohol! Wypijanie codziennie 20 g czystego alkoholu przez kobiety i 60 g przez mężczyzn może długotrwale uszkodzić ten narząd. Osoby spożywające około 150 g etanolu każdego dnia przez okres dziesięciu lat mogą cierpieć na marskość wątroby.

 

Nasza wątrobowa także źle znosi nadmierne przyjmowanie leków. Szczególnie destrukcyjne są te z zawartością paracetamolu, które są powszechnie dostępne w każdej aptece. Niestety nie jesteśmy świadomi tego, że nieraz przekraczamy kilkakrotnie jego dozwoloną dawkę wynoszącą jedynie 4 g na dzień. Niebezpieczne dla wątroby są niektóre leki przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne i antybiotyki.

 

Aby cieszyć się zdrową wątrobą, powinniśmy z naszego jadłospisu wyrzucić potrawy mocno wysmażone, tłuste, ciężkostrawne i wysokoprzetworzone. Zrezygnuj z Fast Foodów i tłustych mięs. Jeżeli wątroba nie radzi sobie z gromadzeniem tłuszczu w organizmie wówczas wytwarza niezdrowe związki lipidowe prowadzące do stłuszczenia narządu a następnie jego marskości i niewydolności. Cukier rafinowany również jest wrogiem wątroby. Zamiast niego wybieraj znacznie zdrowszy słodzik lub miód.

Porady medyczne

Jak sobie radzić z depresją?
Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz...
Jak chronić się przed słońcem ?
W okresie wakacji, wysokich temperatur i letnich atrakcji...
Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju...
Jak radzić sobie z przekwitaniem?
Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w...