Jak radzić sobie z przekwitaniem?

Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w życiu kobiety. Często towarzyszą jej uporczywe dolegliwości takie jak wahania nastroju, uderzenia gorąca, bezsenność, bóle głowy, mdłości czy kłopoty z utrzymaniem moczu. Jak radzić sobie z menopauzą?


Przeprowadzone badania dowodzą, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększa się wydajność, zmniejsza się ciśnienie tętnicze oraz maleje ryzyko pojawienia się choroby niedokrwiennej serca. Kości podczas aktywności fizycznej ulegają stymulacji do przebudowy, dzięki czemu utrata masy kostnej i ryzyko wystąpienia osteoporozy jest znacznie mniejsze niż u osób, które unikają wysiłku i wzmożonej aktywności.


Osoby aktywne rzadziej miewają bóle stawów i pleców, mają niższą masę ciała niż nieaktywni równolatkowie. Wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, pozwala rozładować negatywne emocje, prowadzi do poprawy samopoczucia. Jaką aktywność fizyczną wybrać? Jest wiele możliwości: fitness, taniec, jogging, jazda na rowerze czy spacery.


Istotną rolę odgrywa również zbilansowana dieta, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Jakoże wraz z wiekiem metabolizm zwalnia, postaw na pięć małych posiłków dziennie. Zrezygnuj z soli, tłuszczów, „śmieciowego jedzenia”, kawy, alkoholu i innych używek. Wpłynie to nie tylko korzystnie na Twoje samopoczucie, ale także sprawi, że Twoja skóra i włosy będą zdrowsze i piękniejsze.


Pamiętaj o badaniach i regularnych wizytach u ginekologa. Po 50 roku życia zwiększa się ryzyko zachorowań na raka piersi, szyjki macicy i błony śluzowej macicy. Wykonuj samobadanie piersi raz w miesiącu. Nie zapominaj o mammografii, cytologii ora badaniu USG w celu oceny grubości błony śluzowej.


Porady medyczne

Jak sobie radzić z depresją?
Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz...
Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju...
Odżywianie w ciąży
Odpowiednia dieta kobiety w ciąży nie tylko wpływa...
Jak dbać o wątrobę?
Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który...