Jak sobie radzić z depresją?

Na depresję choruje coraz więcej osób. Jeżeli cierpisz na zaburzenia snu, masz ciągłe uczucie pustki i brak Ci energii, jesteś cały czas ospały i zmęczony, cierpisz na brak apetytu, miewasz trudności z jasnym myśleniem, obsesyjnie drążysz bolesne doświadczenia, dręczy Cię ciągłe poczucie winy, czujesz się bezradny i miewasz myśli samobójcze- możesz cierpieć na depresję. Jak sobie z nią radzić?


Depresja może odebrać całkowite chęci do życia, utrudniać normalne funkcjonowanie, wykonywanie codziennych obowiązków lub ograniczyć do minimum kontakty międzyludzkie. Wiele osób rezygnuje z leczenia- głównie ze względów finansowych i z przekonania, że pomoc specjalistów nie przyniesie pożądanych rezultatów. Jak więc żyć na co dzień z depresją?


Chociaż to trudne, staraj się nie myśleć o depresji. Postaraj się choć na chwilę zapomnieć o swoich lękach i problemach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tu aktywność fizyczna. Możesz ćwiczyć w domu, jeżeli kontakt z innymi ludźmi sprawia Ci trudność. Wysiłek fizyczny uwalnia również hormony szczęścia- endorfiny.


Odpoczywaj! Poznaj techniki relaksacyjne np. elementy jogi. Dbaj o to, by się wysypiać i zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację.


Unikaj tłumienia w sobie emocji, nie bój wyrażać się swoich uczuć i mieć własnego zdania. Osoby nieśmiałe i skryte są znacznie bardziej narażone na depresję. Płacz, użalanie się i zwierzanie ze swoich problemów nie są oznaką słabości!


Osoby cierpiące na depresję potrzebują bliskości i wsparcia bliskich. Ważne jest zrozumienie, pomoc w problemach, możliwość zwierzenia się z trosk i smutków dnia codziennego. Kontakt z bliskimi nam ludźmi pozwala także przypomnieć sobie, że warto żyć oraz że z życia można czerpać to, co najlepsze.


Uwierz w siebie! Dla osób cierpiących na depresję jest to trudne, jednak zadowolenie z siebie i poczucie własnej wartości sprzyja wyjściu z tej choroby. Rób to, co kochasz! Znajdź sobie hobby i zainteresowania. Według specjalistów wiara w siebie przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu depresji.


Bądź cierpliwy! Wychodzenie z depresji nie jest kwestią paru dni. Potrzeba wielu miesięcy, aby odzyskać równowagę i zacząć życia na nowo.


Nie wstydź się pomocy. Odpowiednie leczenie i pomoc specjalisty znacznie ułatwi Ci wyjście z depresji!


Porady medyczne

Jak dbać o wątrobę?
Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, który...
Jak radzić sobie z przekwitaniem?
Menopauza, zwana także przekwitaniem jest naturalnym okresem w...
Odżywianie w ciąży
Odpowiednia dieta kobiety w ciąży nie tylko wpływa...
Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Na wakacje lub urlop poza granicami naszego kraju...