Jak żyć z padaczką?

Według statystyk na padaczkę w Polsce choruje około 400 tys. ludzi. Choroba ta jest zespołem objawów o rożnej przyczynie, które występują w formie powtarzających się co jakiś czas napadów przyjmujących postać zaburzeń ruchowych, drgawek, utraty świadomości, ślinotoku, mimowolnego oddawania moczu, bladości bądź sinicy. Odpowiednie leczenie w połączeniu z przestrzeganiem zaleceń od lekarza pozwala epileptykom normalnie żyć.


Farmakoterapia, czyli przyjmowanie odpowiednich leków jest niezbędnym procesem w leczeniu padaczki. Niestety niektóre z nich powodują zaburzenia koncentracji, niepokój, spowolnienie psychoruchowe, napady agresji, senność czy nadmierną drażliwość. Niezbędne w tej sytuacji jest zrozumienie i akceptacja zachowań chorego przez jego rodzinę i najbliższe otoczenie. Spokojna atmosfera w domu, poczucie akceptacji i miłe podejście przez bliskich będzie miało bez wątpienia korzystny wpływ na zachowanie i samopoczucie epileptyka.


Chorzy na padaczkę nie mogą zapomnieć o regularnym trybie życia: zwłaszcza systematycznym przyjmowaniu leków i posiłków, odpowiedniej aktywności ruchowej, unikaniu stresowych sytuacji czy też prawidłowym wypoczynku. Uprawianie sportu powinno odbywać się zawsze w towarzystwie drugiej osoby , która udzieli pomocy choremu w razie jakby nastąpił u niego nagły atak. Niewskazane są nurkowanie, zapasy, boks, wspinaczki górskie czy też skoki do wody. Podczas jazdy na rowerze pamiętajmy o kasku. W przypadku higieny epileptycy powinni wybierać raczej prysznic niż kąpiel w wannie. Najlepiej, gdy kabina prysznicowa jest wyposażona w plastikowe zasłony. Chorzy na padaczkę mogą uzyskać pozwolenie na kierowanie pojazdem jedynie w sytuacji, jeśli przez długi czas nie występowały u nich napady epilepsji. To ograniczenie ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa nie tylko samemu choremu, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. U wielu epileptyków napady są spowodowane bodźcami świetlnymi: migającymi reklamami bądź efektami graficznymi podczas grania w gry komputerowe. Niewyspanie i notoryczne zmęczenie mogą potęgować działanie zewnętrznych bodźców świetlnych. Niestety epileptycy nie mogą wykonywać takich zawodów jak kierowca, policjant, strażak, operator maszyn produkcyjnych i urządzeń mechanicznych czy nauczyciel wychowania fizycznego. U niektórych epileptyków padaczka mija samoistnie, u innych pomimo odpowiedniego leczenia choroba nie cofa się. Przyjmowanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarza znacznie ułatwia funkcjonowanie epileptykowi, co pozwala mu normalnie żyć.

Artykuły medyczne

Rodzaje cukrzycy
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi coraz...
Czy warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety w naszym kraju stają się coraz...
Kalendarz szczepień
Program Szczepień Ochronnych reguluje listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych)...
Zdrowe oczy
Według powszechnego przekonania- im jesteśmy starsi, tym mamy...