Kalendarz szczepień

Program Szczepień Ochronnych reguluje listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) i zalecanych (płatnych). Program ten co roku jest aktualizowany. Jakie szczepionki powinieneś wykonać obowiązkowo?


Szczepieniem obowiązkowym objęte są już noworodki-w pierwszej dobie swojego życia zaszczepione są przeciwko gruźlicy i WZW typu B. około sześciu tygodni później zaaplikowana zostaje kolejna szczepionka przeciw WZW typu B oraz dodatkowo przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.


Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca życia niemowlęcia wykonuje się drugie szczepienie przeciw krztuścowi, tężcowi i błonicy oraz przeciw poliomyelitis (OPV). W piątym i w szóstym miesiącu powyższe sczepienia są kolejno powtarzane, zaś po ukończeniu przez niemowlę pierwszego roku życia podaje się mu szczepienie przeciwko gruźlicy. W trzynastym i czternastym miesiącu dziecko otrzymuje szczepionkę przeciw odrze, a między szesnastym i osiemnastym miesiącem zostaje zaszczepione powtórnie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz poliomyelitis (OPV). Kiedy maluch ukończy szósty rok życia zostanie wykonana pierwsza szczepionka przypominająca ( powtórzone szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz poliomyelitis (OPV)), a w wieku jedenastu i czternastu lat wykonana ponownie.


W siódmym, dwunastym i w osiemnastym roku życia pacjenta zostaje podana ponownie szczepionka przeciwko gruźlicy. Kiedy dziewczynki ukończą trzynaście lat wówczas zaszczepione zostaną przeciwko różyczce. Ostatnią obowiązkową szczepionką, którą podaje się dziewiętnastolatkom jest szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi.


Artykuły medyczne

Zdrowe oczy
Według powszechnego przekonania- im jesteśmy starsi, tym mamy...
Jak żyć z padaczką?
Według statystyk na padaczkę w Polsce choruje około...
Rodzaje cukrzycy
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi coraz...
Czy warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety w naszym kraju stają się coraz...