Znamiona, piegi i pieprzyki ma każdy z nas. Definiuje się je jako wrodzone nieprawidłowości skórne powstałe na skutek niedomiaru bądź nadmiaru jednego ze składników tkanki. Znamiona mogą mieć różny kształt i wielkość, być płaskie bądź przypominać małe guzki. W przypadku ich podrażnienia mechanicznego bądź na skutek szkodliwego promieniowania mogą zmodyfikować się w czerniaka. Kiedy znamiona są zagrożeniem?
Znamiona melanocytowe występują na skórze, powiększają się wraz ze wzrostem człowieka i nie niosą za sobą żadnych dolegliwości. Kiedy je podrażnimy ( podczas depilacji, golenia, przy upadku, zadrapaniu itd.) bądź poddamy ekspozycji na działanie promieni słonecznych, znamiona te mogą zmienić się w złośliwy nowotwór skóry, zwany czerniakiem.
Znamiona komórkowe mogą mieć różną barwę: cielistą, brunatną a nawet czarną. Zwykle są gładkie lub wypukłe, często pokryte włoskami. Ich rozrost, zmiana w ubarwieniu i w kształcie mogą być niepokojącym objawem rozwoju nowotworu. To właśnie te znamiona najczęściej ulegają zezłośliwieniu.
Piegi są małymi, ciemnymi plamkami, które występują najczęściej na twarzy, ramionach, dekolcie i dłoniach. Ich występowanie jest uzależnione od uwarunkowań genetycznych oraz ekspozycji na słońce. Osoby piegowate są znacznie bardziej narażone na oparzenia słoneczne oraz na pojawienie się nowotworu kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego.
Ostudy są nieregularnymi plamami na ciele o barwie jasno lub ciemnobrunatnej. Najczęściej pojawiają się sie na twarzy, szyi i karku na skutek przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, zajścia w ciążę, menopauzy, chorób wątroby bądź w stanie wyniszczenia organizmu.
Szczególną uwagę zwróć na znamiona atypowe, które są dość duże o nierównomiernym nasyceniu barwnika i mało regularnym kształcie. Lekarze dermatolodzy zalecają ich wycięcie, jeżeli znajdują się w części ciała narażonej na podrażnienia, ponieważ mogą one przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. Laseroterapia i krioterapia nie gwarantują całkowitego usunięcia znamienia. Usunięciem pieprzyków zajmie się chirurg, a znamiona na twarzy wytnie laryngolog lub chirurg szczękowy.
Jeżeli zauważysz, że znamię powiększa się, występuje świąd, odbarwienia, pogrubienie bądź pojawiają się nadżerki i krwawienie- niezwłocznie zgłoś się do lekarza! Nie warto czekać, jeżeli chodzi o Twoje zdrowie!