Mammografia

Mammografia jest badaniem, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Wykonywane systematycznie w połączeniu z regularnym samobadaniem piersi pozwoli wcześnie wykryć i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu groźnego ich nowotworu .


Kobiety często unikają badań mammograficznych tłumacząc się, że choroba ich nie dotyczy, że się wstydzą, że zrobią to w przyszłości. Okazuje się jednak, że w przypadku wielu z nich na leczenie często jest już za późno, ponieważ opieszałość i strach stały się przyczyną rozwoju nowotworu gruczołu piersiowego.


Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Kobiety rezygnują z mammografii ze względu na zażenowanie, przekroczenie pewnej bariery intymności. Niepotrzebnie! Prawidłowo przeprowadzone badanie daje pełen komfort fizyczny i psychiczny. Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie do prześwietlenia każdej z piersi. Uzyskany obraz w postaci zdjęcia na kliszy pozwoli ocenić czy u danej pacjentki nastąpiły zmiany nowotworowe, pojawiły się narośle bądź guzy. Pomimo, że promieniowanie podczas badania jest niewielkie nie wykonuje się go u kobiet spodziewających się dziecka. Mammografia nie wymaga specjalistycznego przygotowania poza podstawowymi zasadami higieny. Badanie zaleca się wykonywać tuż po miesiączce, kiedy piersi są napięte. Do mammografii wymagane jest zdjęcie odzieży od pasa w górę oraz pozbycie się wszelkich metalowych ozdób i biżuterii. Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut i obejmuje wykonanie zdjęć w projekcji górnej i dolnej, podczas gdy pierś znajduje się na specjalnej płytce. Badanie może być nieprzyjemne( zimne płytki, dotyk metalu), ale na pewno nie jest bolesne. Wszelkie przykre doznania należy natychmiast zgłosić osobie wykonującej mammografię. Wyniki badania w postaci opisanego zdjęcia dostępne są zazwyczaj w dniu jutrzejszym. Mammografia jest na tyle czuła, że może wykryć guzki nawet o średnicy 3 mm.


Podstawą do wykonania mammografii jest samobadanie piersi. Jeżeli podczas niego wykryjesz jakiekolwiek zmiany, nierówności bądź guzki – niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie zwlekaj- nowotwór piersi rozwija się bardzo szybko. Błyskawiczna diagnoza pozwoli podjąć odpowiednie leczenie, co może uratować Ci zdrowie, a nawet życie.

Artykuły medyczne

Rodzaje cukrzycy
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi coraz...
Kalendarz szczepień
Program Szczepień Ochronnych reguluje listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych)...
Strzeż się kleszczy!
Jeżeli latem poczujesz łamanie w kościach, pojawi się...
Czy warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety w naszym kraju stają się coraz...