Poród rodzinny – za i przeciw

Decyzja o porodzie rodzinnym nie jest łatwą decyzją. Wiele par już na długo przed narodzinami swojego dziecka ustala, czy jego ojciec powinien być obecny w chwili przyjścia niemowlęcia na świat. Jeżeli zastanawiacie się jeszcze czy rodzić razem, poznajcie argumenty za i przeciw.


Na poród rodzinny decyduje się coraz więcej par. Obecność partnera przy porodzie jest dla kobiety bardzo korzystna: daje wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. W pierwszej fazie porodu może liczyć na pomoc w podtrzymaniu na duchu, podaniu ręcznika, zajęciu rozmową czy w zaprowadzeniu kobiety do łazienki. Położna nie jest cały czas do dyspozycji rodzącej, ponieważ pod opieką ma zwykle kilka kobiet. Partner jest także bardzo dobrym pośrednikiem między położną a przyszłą mamą. Wezwie pomoc w razie potrzeby, uzyska odpowiedzi na pytania rodzącej, która pod wpływem bólu i emocji często nie jest w stanie rozmawiać. Partner u boku kobiety może wpływać na zachowanie personelu, ponieważ czuje się on oceniany i obserwowany.


Wielu mężczyzn ma wątpliwości dotyczące tego, czy uczestniczyć podczas porodu swojego dziecka. Zwykle zastanawiają się, czy widok cierpienia i bólu partnerki, niemożność pomocy oraz bezradność wobec toczących się wydarzeń będzie dla nich do zniesienia. Większość kobiet obawia się również, że przez poród rodzinny mężczyzna nabierze do nich obrzydzenia, ponieważ zobaczy ją krwawiącą, spoconą, krzyczącą. Te obawy są całkowicie normalne. Wiele osób chwilę porodu pragnie przeżyć oddzielnie, co jest w pełni zrozumiałe.


Wiele kobiet i mężczyzn obawia się również, że poród rodzinny niekorzystnie wpłynie na ich życie seksualne. Zdaniem seksuologów, część mężczyzn może mieć kłopot z postrzeganiem partnerki po porodzie jako obiekt pożądania. Na szczęście takie przypadki występują niezwykle rzadko.


Pamiętajcie, że decyzja o porodzie rodzinnym powinna być podjęta wspólnie. Nie zmuszajcie się do tego, nie naciskajcie i nie sugerujcie! Mężczyzna zmuszony do uczestniczenia w porodzie może mieć pretensje, utrudniać poród, denerwować i tak już spiętą kobietę. Z kolei przyszła mama, która nie chciała rodzić ze swoim partnerem, może czuć się skrępowana i mieć trudności w skupieniu się na narodzinach dziecka.


Poród bez partnera wcale nie znaczy, że nie jest on związany uczuciowo z dzieckiem i rodzącą. Najważniejsze, by od samego początku angażował się w pielęgnację malucha i aktywnie uczestniczył w jego wychowaniu.


Jeżeli przyszłej mamie zależy na tym, by podczas porodu ktoś bliski towarzyszył jej w tych trudnych chwilach, warto poprosić o pomoc mamę, siostrę lub przyjaciółkę.


Artykuły medyczne

Zdrowe oczy
Według powszechnego przekonania- im jesteśmy starsi, tym mamy...
Czy warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety w naszym kraju stają się coraz...
Jak żyć z padaczką?
Według statystyk na padaczkę w Polsce choruje około...
Rodzaje cukrzycy
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi coraz...