Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Jej główną przyczyną są zaburzenia wydzielania przez organizm insuliny. Nieleczona może prowadzić do wczesnej umieralności oraz może być pośrednią lub bezpośrednią przyczyną inwalidztwa. Jakie są rodzaje cukrzycy?
Cukrzyca typu 1, zwana często młodzieńczą, charakteryzuje się zniszczeniem komórek trzustki odpowiadających za wytwarzanie i wydzielanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy występuje zazwyczaj u dzieci i młodzieży, co stanowi nawet 20% ogółu zachorowań na cukrzycę. Leczenie choroby odbywa się poprzez systematyczne przyjmowanie insuliny, aktywny tryb życia oraz przestrzeganie prawidłowej diety.
Cukrzyca typu 2 pojawia się u ludzi dorosłych. Główną przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest nieprawidłowe działanie insuliny w ludzkim organizmie. Osoby cierpiące na ten rodzaj cukrzycy najczęściej cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz znaczną otyłość. Leczenie cukrzycy typu 2 polega na stosowaniu odpowiednich zasad żywienia, umiarkowanej aktywności fizycznej oraz systematycznym przyjmowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. Większość pacjentów chorych na cukrzycę tego rodzaju przyjmuje także zastrzyki z insuliną.
Cukrzyca ciężarnych występuje u kobiet w ciąży i utrzymuje się aż do momentu urodzenia dziecka. Nieleczona może powodować groźne konsekwencje dla zdrowia matki i noworodka. Jej leczenie powinno być prowadzone jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach diabetologicznych i ginekologicznych.
Cukrzyca wtórna dotyka około 3 % wszystkich postaci cukrzycy występujących w Europie i na terenie Ameryki Północnej. Może wystąpić na skutek nieprawidłowego dawkowania leków stosowanych w chorobach układu krążenia, być następstwem chorób gruczołów dokrewnych, chorób trzustki czy skutkiem niedostatecznego i złego odżywiania.