Jeżeli latem poczujesz łamanie w kościach, pojawi się gorączka, ospałość i zmęczenie, którym towarzyszyć będzie ból głowy i gardła- może być to znak, że ukąsił Cię kleszcz. Kleszcze, które są zainfekowane, podczas wysysania krwi z naszego organizmu przenoszą niebezpieczne wirusy mogące spowodować zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych oraz boreliozę.
Zaraz po zakażeniu wirusy te namnażają się w miejscu infekcji, następnie wraz z płynem limfatycznym zostają przemieszczone do węzłów chłonnych, a potem do centralnego układu nerwowego. Choroba objawia się zazwyczaj w czasie od 2 do 30 dni od ukąszenia, a symptomy jej towarzyszące mylone są często z grypą bądź przewlekłym przeziębieniem.
Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu? Ból mięśni, głowy i gardła oraz wysoka gorączka pojawiające się w okresie 5- 17 dni od ukąszenia są pierwszymi symptomami choroby. U większości pacjentów dolegliwości te ustępują po paru dniach i na tym choroba się kończy. Jeżeli pojawi się u Ciebie jednak gorączka do 40° C, sztywność karku, zawroty głowy czy wymioty- nie zwlekaj i konieczne skontaktuj się z lekarzem specjalistą!
Przed zachorowaniem uchronić nas może specjalistyczna szczepionka. Jej skuteczność ocenia się nawet na 80%! Pacjentowi zostaje podana w trzech dawkach- pierwsze dwie w odstępie do 90 dni, a trzecia przypominająca do 12 miesięcy później.
Kolejną poważną chorobą jaką niesie ze sobą ukąszenie kleszcza jest borelioza. Jej objawem są pojawienie się rumienia w miejscu ukąszenia przez kleszcza, wysoka gorączka oraz powiększenie organów (wątroby i trzustki). Leczenie odbywa się przez przyjmowanie antybiotyków. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci.
Jak uchronić się przed kleszczem? To proste! Wybierając się do lasu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze: zakrytych butach, długich spodniach, czapkach i koszulach z długim rękawem. Kleszcze najczęściej występują na obrzeżach lasów liściastych i iglastych, na łąkach i zaroślach na wysokości około 1, 5 m., Jeżeli zostaniemy ukąszeni przez kleszcza należy pozbyć się go „ w całości”. Zapomnijmy o smarowaniu miejsca ukąszenia masłem bądź octem! Najlepszą metodą okaże się pęseta. Pamiętajmy o zdezynfekowaniu rany!